خواص صبر زرد یا آلوئه ورا (آلوورا)

Aloe
صبر زرد / آلوورا / Aloe / Aloe vera

نام: صبر زرد (آلوورا)

نام انگلیسی: Aloe

نام علمی: Aloe vera

منشاء گیاه دارویی صبر زرد یا آلوئه ورا، قاره آفریقا می باشد که در آنجا از آن به عنوان ضد سم استفاده میشود. رومی ها و یونانی ها نیز این گیاه را می شناختند و از آن بعنوان مرهمی برای زخمها استفاده می کردند. در قرون وسطی از صبر زرد بعنوان یک ملین پرطرفدار استفاده میشد. در هندوستان از ژل صبر زرد بعنوان یک داروی خنک کننده استفاده میشود.

قسمتهای مورد استفاده گیاه صبر زرد (آلوورا):

  • ژل صبر زرد: بعنوان یک داروی کمکهای اولیه درخانه برای سوختگیها ، زخم ها و آفتاب سوختگی بکار می رود. همچنین برای پوستهای خشک و عفونتهای قارچی مورد استفاده قرار می گیرد. عصاره ژل صبر زرد بطور موفقیت آمیزی در درمان زخمهای دهانی بکار رفته است . محققین آمریکایی بیان کرده اند که ممکن است صبر زرد در درمان سرطان پستان و کبد و نیز ویروس ایدز مؤثر باشد.
  • برگهای صبر زرد: ملین قوی بوده و در یبوستهای مزمن مؤثر می باشد . جریان صفراوی را افزایش داده و می تواند بعنوان یک داروی اشتهاآورخوب مصرف شود .
اثرات صبر زرد (آلوورا) بر بدن:

ملین، افزایش دهنده جریان صفراوی، التیام بخش زخم ها، تقویت کننده عمومی بدن، ضد قارچ، متوقف کننده خونریزی ها، آرام بخش، دفع کننده انگل های دستگاه گوارش ضد پیر شدن سلولها، پایین آورنده کلسترول و قند خون، رفع یبوست، تمیز کننده روده، درمان آسم، رفع سوء هاضمه، درمان صرع، ضد کرم، تصفیه کننده خون، درمان اگزما، درمان اسهال، رفع گرفتگی کبدی.

برای برطرف کردن خارش ناشی از گزیدگی حشرات شیرابه آن را روی پوست بمالید.

برای رفع ریزش مو، شیرابه آن را به سر مالیده و موها را با آن ماساژ دهید.

برای التیام زخمها شیرابه آن را روی زخم بمالید.

صبر زرد بهترین کرم مرطوب کننده است. برگها را بشکنید و ژله آن را به پوست بمالید.

مبتلایان به بیماری قند میتوانند با مصرف این گیاه قند خون خود را کنترل کنند.

برای شستن چشم و زخمها شیرابه صبر زرد را با آب مخلوط کرده و استفاده کنید.

طریقه مصرف:

حداقل میزان مصرف روزانه این گیاه ۵۰ – ۱۰۰ میلی لیتر ژل صبر زرد در دو و یا سه نوبت است که این مقدار ژل حاوی حدود ۲۰ – ۳۰ میلی گرم آلوئین میباشد.

ویژگی ژل صبر زرد (آلوورا):

دارای طبیعت مرطوب ، خنک، تلخ و شوری می باشد.

ویژگی برگهای صبر زرد (آلوورا):

دارای طبیعت داغ، مرطوب و تلخی می باشد.

هشدار:

  • صبر زرد اگر به اندازه مصرف شود خطری ندارد. ولی مقدار زیاد آن باعث اسهال خونی میشود. ضمنا زنان شیرده نباید از آن استفاده کنند زیرا صبر زرد از طریق شیر وارد بدن طفل میشود و ایجاد اسهال میکند. این گیاه نیز برای زنان حامله خوب نیست، زیرا ممکن است باعث سقط جنین شود. این گیاه برای افراد مبتلا به بواسیر و افراد مبتلا به نارسایی کلیه مضر است.
  • مصرف مقادیر زیاد برگهای صبر زرد می تواند باعث تهوع و استفراغ شود.

AloeAloe

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید