سنبل ختایی

Angelica
سنبل ختایی / گل فرشته / Angelica spp / Angelica

نام: سنبل ختایی (گل فرشته)

نام انگلیسی: Angelica

نام علمی: Angelica spp

بطور سنتی از گیاه سنبل ختایی برای مبارزه با عفونتها و افزایش سطح انرژی بدن استفاده می شده است. انواع مختلفی از این گیاه در طب شرقی مورد استفاده قرار گرفته است و یکی از مهمترین گیاهان دارویی تقویتی چین بحساب می آید. این گیاه باعث تنظیم قاعدگی خانم ها می شود و در اصطلاح سیستم گردش خون بدن موثر می باشد.

قسمت های مورد استفاده گیاه سنبل ختایی:

  • برگ های سنبل ختایی: عمدتا برای مشکلات سوء هاضمه و اختلالات تنفسی استفاده می شود.
  • ریشه سنبل ختایی: برای بیماری های گوارشی و تنفسی مصرف می شود و باعث تقویت کبد شده و نیز اشتها آور می باشد. در تسکین دردهای روماتیسمی و آرتروز موثر بوده و باعث افزایش تعرق بدن می شود. بعنوان یک محرک رحم، در حاملگی های طول کشیده استفاده می شود.
اثرات سنبل ختایی بر بدن:

ضد اسپاسم، ضد نفخ، افزایش تعرق بدن، ضد التهاب موضعی، خلط آور، ادرار آور، تقویت کننده دستگاه گوارش، ضد روماتیسم، محرم رحم، خونساز، ملین.

طریقه مصرف:

به مدت ۷ روز روزانه ۲ قاشق را در ۳ لیوان آب آنقدر بجوشانید تا ۲ لیوان باقی بماند و سپس صاف نموده و میل کنید. اساسا برای تحریک اشتها استفاده می شود.

سنبل ختایی معمولا به صورت تنتور یا ریشه خشک مصرف می شود. مصرف روزانه ۴/۵ گرم ریشه خشک یا ۱۰ – ۲۰ قطره اسانس روغنی مجاز دانسته شده است. عصاره ریشه گیاه بعنوان یکی از اجزای مهم در فرآورده های مختلف تجاری که به منظور التیام و درمان ناراحتی های گوارشی تهیه می شودند، می باشد.

ویژگی (مزاج): دارای طبیعت گرم، خشک، تند و شیرین می باشد.

هشدار:

از مصرف منظم و زیاد این گیاه در هنگام بارداری خودداری نمایید زیرا محرک رحم می باشد.

در صورت مصرف بیش از اندازه می تواند سبب تحریک پوست و ایجاد آلرژی گردد.

AngelicaAngelicaAngelica

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید