معرفی گیاه بگونیا و راه های پرورش و تکثیر آن

2
بگونیا - Begonia
بگونیا - Begonia

بگونیا : Begonia
نام علمی: Begonia sp

خانواده: Begoniaceae

منطقه: آمریکای جنوبی و هائیتی و آسام

نور مورد نیاز: زیاد

آبیاری و رطوبت: محیط و خاک مرطوب

دمای مناسب: ۲۲ درجه سانتی گراد

خاک مناسب: تورب، خاک برگ نرم و ماسه

محیط مناسب رشد: در باغچه­ ها، حاشیه­ ها، جعبه ­ها و گلدانها

کوددهی: بسیاری از پرورش دهندگان از کودهای محلول در آب ۲۰-۲۰-۲۰ به همراه کلات آهن استفاده می­کنند که کمبود آهن را برطرف می­کند.
حداقل دما: ۱۶ درجه سانتی گراد

آنچه از نگهداری و کاشت بگونیا باید بدانید:

گیاهی است چند ساله و همیشه سبز برای برگها و گلهای زیبایش پرورش داده میشود. اغلب گونه ها را در گلخانه و آپارتمان به عنوان گیاه گلدانی یا اویزی پرورش می دهند.

گیاهی است تک پایه یعنی گلهای نر وماده بر روی یک گیاهقرار دارند.گلهای نر معمولا زیباست و گلهای ماده را با تخمدان بالدارش میتوان به اسانی از گلهای نر تشخیص داد.

بگونیا را به ۳دسته غده دار ریزوم دار و ریشه فیبری تقسیم می کنند.ولی گلهایش همانند هم است گلهای نر دارای ۴گلبرگ است که دوگلبرگ کوچکتر از گلبرگهای دیگر است و گل ماده ۵-۴ گلبرگ هم اندازه دارد.بگونیای غده ای خزان کننده است ولی انواع دیگر همیشه سبز است.

بگونیا در محلِ اصلی خود، رویِ سایر گیاهان یا روی گیاهان خاکی که روی زمین هستند، به عنوانِ انگل رشد می‌کند. بعضی از بگونیا‌ها خودشان را با شرایط زندگی در کوه‌ها سازگار می‌کنند: آن‌ها بیش از ریشه و ریزوم فیبری، قارچ تشکیل می‌دهند.

بگونیا را با اسپری گیاهی آب ندهید. اسپری گیاه را بیشتر مستعد کپک زدن می‌کند. بیشتر گونه‌های بگونیا دارای برگ‌های پُرز دار هستند که پس از پاشیدن آب به آن‌ها، قطرات آب در بین این پرز‌ها باقی می‌مانند.

یک بگونیایِ زمستانی دارایِ شکوفه را بخرید و به او اجازه بدهید که به محیطِ جدید خو بگیرد. آن را برایِ چند روز در مکانی دیگر با دمای ۱۵ درجه سلسیوس قرار دهید. سپس آن را به یک محیط گرم‌تر منتقل کنید. به هر حال گل‌ها را در محیط خنک به مدت بیشتری می‌توانید نگه دارید.

زمان کاشت: بستگی به نوع آن دارد ولی معمولاً در اوائل بهار.

موقعیت کاشت : روشنایی مفید بدون استقرار درمقابل اشعه مستقیم خورشید، تحت شرایط رطوبت نسبی.

زمان تکثیر: تکثیر آنها در اوایل فصل بهار و بوسیله پیازچه های ظریفی که در محل اتصالات ساقه های برگی ظاهر می گردد، صورت می گیرد.

ازدیاد: کاشت بذر در ۱۶ درجه سانتیگراد در بهار بگونیای غده دار با قلمه پاشنه دار به طول ۱۲-۸ ساتیمتر در حرارت ۲۱-۱۸ درجه

تعویض گلدان: زمانی که گلدان بگونیا را تعویض می‌کنید، باید از یک گلدان بزرگ استفاده کنید. بگونیا به عمق خاک علاقه دارد. در قسمت پایین گلدان لایه‌ای از سفال‌های خرد شده برای تخلیه آب قرار دهید. به طور منظم خاکِ گلدان را تعویض کنید و یا از ترکیبِ حاوی برگ هایِ پوسیده، کودِ حیوانی و کودِ گیاهی استفاده کنید.

دوره استراحت بگونیا:

بگونیا‌های پُر از شکوفه اغلب دور ریخته می‌شوند، در حالی که می‌توانند نگهداری شوند. پس از زمستان بگونیا‌های گلدار نیاز به استراحت دارند. آن‌ها در این زمان دارایِ آب کمتر و دمای حدود ۱۵ درجه سلسیوس هستند. شما می‌توانید پس از گل دادن، قسمت‌هایی از گیاه را ببرید. پس از چند هفته که شما گیاه بگونیای خود را در گلدان دیگر کاشتید، آن را در مکانی گرم قرار دهید و آب بیشتری به آن بدهید. خواهید دید که بگونیا چگونه جوانه می‌زند.
انواع بگونیا:

بگونیا - begunia

بگونیا - begunia

بگونیا رکس:

دارای برگها به شکل قلب بوده که این برگها دارای لکه ها و حاشیه هایی برنگ سفید سبز نقره ای خاکستری سیاه قرمز می باشد.این گل نیاز به رطوبت دارد و از بهار تا پاییز باید مرتبا ان را ابیاری نمود. هردوهفته یکباربا کود مایع تقویت شود.گلدانها را سال یکبار عوض کرد و انرا در خاکی از پیت ماسه سیلیسی می کارند.تکثیر با قلمه برگ یا تقسیم بوته است.

بگونیای تکمه ای:

این گروه دارای ساقه آبدار برگهای گوشت آلود و شاداب است.که بجز رنگ آبی در کلیه رنگ ها دیده میشود.غده ها را باید در حرارت ۱۳ درجه در زیر شاسی در خاک پیت یا مخلوطی از پیت و ماسه کشت نمایند.

وقتی که بوته ها به ارتفاع ۵ سانتی متر رسیدند باید آنها را به گلدانهای کوچک انتقال داد و کمی کود اسبی یا گاوی به انها بدهند.

گلهای این بگونیا در خوشه های ۳تایی روی شاخه ظاهر میشوند وگلهای کناری ماده هستد باید گلهای کناری را چید تا گلهای میانی درشت شوند. این بگونیا مخصوص گلخانه است و به رطوبت خیلی زیاد و محل سایه افتاب یا نور غیر مستقیم نیاز دارد.

پس از اتمام گلریزان ابیاری را باید کم نمود.پس از پژمرده شدن گلدانها را به حال خود می گذارند تا خشک شود بعد غده ها را بیرون اورده و بعدا ان را به گلدان منتقل میکنند.

بگونیا - begunia

بگونیای همیشه گل:

این نمونه برای کشت در گلدان مناسب است و میتوان انرا در باغچه کشت نمود.ارتفاع ان ۳۰-۱۵ سانتیمتر است و برگهای ان سبز و گاهی ارغوانی است.

این نوع بگونیا به محل گرم نور افتاب و خاک زهکشی شده نیاز دارد.این گل را از طریق کشت بذر یا قلمه تکثیر می کنند.

بذر در اواخر زمستان در جعبه زیر شیشه کشت میشود و نباید انرا با خاک پوشاند بلکه با ماله تخته ای فشار میدهند تا دانه ها به خاک بچسبد. در طول مدت رشد رطوبت زیاد لازم است و نباید سطح خاک خشک شود.

 

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید