رازک

Common hop
رازک / Common hop / Humulus lupulus

نام: رازک

نام انگلیسی: Common hop

نام علمی: Humulus lupulus

نامهای رایج: گل خمل، رزک.

رازَک گیاهی دارویی است. رازک از گیاهان پر استفاده و پرکاربرد در صنعت دلستر و نوشیدنی است و از عصاره آن به عنوان طعم دهنده در غذا و صنعت نوشابه سازی استفاده می‌شود.

قسمتهای مورد استفاده این گیاه:

مخروطهای ماده (گل‌های ماده) آن است.

اثرات گیاه رازک بر بدن:

اثرات آرامبخش در افرادی که رازک می چیدند، مشاهده شده است. در زمان های قدیم، از گلهای آن، به عنوان مُسکن استفاده می کردند و به منظور رفع مشکلات عصبی، گلهای آن را در بالش می گذاشتند.

درمان بیخوابی، آرامبخش و مسکن، اشتها آور، تقویت معده، محرک ترشحات معده، مسهل، ضدعفونی کننده، کاهش علایم یائسگی، رفع چین و چروک پوست، ادرار آور، تسکین دردهای عادات ماهانه زنان.

دم کرده گیاه را در صورت تحریکات، بیخوابیها و همچنین به عنوان آرام کننده تمایلات جنسی به کار میبرند.

طریقه مصرف:

تیزان ۱۰ – ۱۵ در هزار مخروط ماده رازک به مقدار یک فنجان قبل از غذا و نیز دم کرده ۱۵ – ۲۰ در هزار آن به عنوان مقوی مصرف میکنند. همچنین مقدار ۰/۵ گرم گرد لوپولین اثر آرامبخش دارد. ضماد حاوی این گیاه برای تسکین دردهای عصبی و خارش و ورم بکار میرود. رازک یا عصاره های حاصل از آن به عنوان یکی از اجزای موجود در چای های دارویی مخصوص بهبود وضعیت خواب میباشد.

هشدار:

گرچه این گیاه همانند سایر گیاهان دارویی دارای خواص مفیدی است، اما استفاده از این گیاه در انواع نوشیدنی‌ها و ماء‌الشعیرها از نظر متخصصان طب سنتی خطراتی را برای مصرف‌کنندگان به همراه دارد.

مضرات:

  • بلوغ زودرس دختران، بلوغ دیررس پسران
  • کاهش توانایی جنسی مردان
  • چاقی
  • منع مصرف در بارداری و کودکان زیر دو سال

Common hopCommon hopCommon hopCommon hop

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید