آموزش نحوه کاشت گیاه گشنیز در خانه

کاشت گشنیز

گیاه گشنیز در غذاها به میزان فراوان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاه هم به صورت تازه و هم خشک شده در غذاها و آشپزی مورد استفاده قرار می‌گیرد و علاوه بر طعم و بوی مطبوع غذا، دارای ارزش غذایی فراوانی نیز هست. در این مقاله روش کاشت این گیاه بیان شده است:

نام فارسی: گشنیز

نام علمی: Coriandrum sativum

نام انگلیسی: coriander

منشا: بطور کلی این گیاه بومی جنوب غربی آسیا و غرب تا شمال آفریقا میباشد.

مکان و نور کاشت: محیطی کاملا آفتابی

دمای رشد: به محیط خنک علاقه دارد و در فصول بهار و پاییز بهترین زمان کاشت میباشد.

ارتفاع: ۵۰ تا ۱۵۰ سانت

خاک مناسب: برای کاشت در باغچه مقداری خاک برگ و ورمی کمپوست را با هم مخلوط کرده و برای کاشت در گلدان مخلوطی از کوکوپیت، پیت ماس و خاک باغچه تهیه نمایید.

آبیاری: به آب نسبتا زیاد نیاز دارد، قبل از جوانه زنی خاک رطوبت کمی داشته باشد و بعد از جوانه زنی هر ۲ یا ۳ روز یکبار آبیاری گردد.

روش کاشت گیاه گشنیز:

روش کاشت گیاه گشنیز در گلدان: بهتر است قبل از کاشت، بذرها را به مدت ۲ روز خیساند و اجازه دهید بذرها کمی خشک شوند. با این کار بذرهای گشنیز آماده کاشت می‌باشند. مدت جوانه‌زنی این گیاه طولانی و حدود سه هفته می‌باشد.

برای کاشت این گیاه می‌بایست بستری با خاک غنی و زهکشی مناسب در نظر گرفته شود. جهت افزایش زهکشی میتوان مقداری شن و ماسه را به خاک اضافه نمود و همچنین دقت نمایید گلدانی که انتخاب می‌نمایید دارای سوراخهای مناسب زهکشی باشد.

برای کاشت گلدانی با ارتفاع کم را انتخاب نموده و آن را با خاک و کود و ورمی‌کمپوست به نسبت مناسب پر کنید (مخلوطی از کوکوپیت، پیت ماس و خاک باغچه مناسب میباشد).

سطح خاک و بستر را صاف کرده، بذرها را روی بستر پاشیده و بذرها را با یک لایه نازک از مخلوط بستر و کمپوست الک شده بپوشانید و با اسپری، طوری که خاک و بذر جابجا نگردد مرطوب کنید. در ابتدای رشد و در حین جوانه‌زنی بهتر است خاک کمی خشک شود تا بذرها قارچ نزنند و در ادامه رشد رطوبت بیشتری به گیاه برسانید.

بعد از کمی رشد بهتر است فاصله گیاه از هم را با برداشت گیاه به ۱ تا ۱/۵ سانت برسانید تا رشد گیاه بهتر شود.

روش کاشت گیاه گشنیز در باغ و باغچه: روش کاشت مانند روش گلدانی است. ابتدا قسمتی که کاشت قرار است در انجام شود با بیل نرم کرده و خاک برگ و ورمی نیز به آن اضافه نمایید. سطح خاک را صاف کرده و مقداری بذر روی سطح خاک پخش کرده و مقداری خاک روی سطح الک کنید تا بذرها در عمق نیم سانتی سطح قرار گیرند. کمی آب روی سطح اسپری کنید تا خاک مرطوب شده و بذرها در جای خود محکم شوند.

بعد از چند روز بذور جوانه زده و رشد میکنند. باید دقت نمایید فاصله بوته‌های گشنیز از هم حدود‌ ۱ تا ۱/۵ سانتیمتر باشد تا رشد گیاه بهتر باشد.

نکات پرورشی گشنیز:

سه بار قبل از گلدهی میتوان از این گیاه برداشت انجام داد. تمام قسمتهای گشنیز خوراکی است.

بهتر است گشنیز را در پشت پنجره نور گیر قرار دهید. سعی کنید بیشتر از ۴- ۵ ساعت گیاه نور نبیند چون پژمرده شده و میمیرد.

میتوان هفته ای یکبار کود نیتروژن محلول در آب و یا کود معمولی در طول دوره رشد استفاده نمایید.

با رسیدن گیاه به ارتفاع ۱۰ – ۱۵ سانتیمتر میتوانید برداشت را از ۲ سانتیمتر بالا تر از سطح زمین انجام دهید تا بوته بتواند رشد مجدد خود را انجام دهد.

این گیاه دارای خواص دارویی بسیاری می‌باشد. جهت مطالعه بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک نمایید.

مطالعه خواص گیاه گشنیز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید