آموزش نحوه کاشت و پرورش گیاه شوید در خانه

0
کاشت شوید سماگرین

شوید گیاهی است که هم به صورت سبزی هم درون غذاهای مختلف، هم به صورت خام و هم به صورت خشک شده به کار میرود. این گیاه دارای خواص دارویی فراوانی است و کاشت آن در منزل بسیار لذتبخش بوده و اطمینان حاصل میشود که گیاهی سالم تولید میکنید. این گیاه بیشتر به صورت بذر کاشته میشود. در زیر به نحوه کاشت شوید در منزل پرداخته میشود:

نام فارسی: شوید

نام علمی: Anethum graveolens

نام انگلیسی: Dill

منشاء: در بیشتر نقاط کشور

محیط مناسب کاشت شوید: مکانی آفتابگیر و محلی گرم برای کشت گیاه بسیار مناسب است. البته این گیاه به سرما حساس نیست. دمای مناسب برای جوانه زنی ۸ – ۱۰ درجه و دوره رویش کوتاهی دارد.

ارتفاع: تا حدود ۱ متر و بیشتر نیز رشد میکند.

خاک مناسب: خاک این گیاه باید سبک و غنی باشد. برای کشت گیاه در باغ یا باغچه، مخلوطی از خاک برگ و ورمی کمپوست، و اگر قصد کشت گیاه در گلدان را دارید مخلوط کوکوپیت + پیت ماس + خاک باغچه استفاده نمایید.

زمان کاشت: فصل بهار

آبیاری: به رطوبت نسبتا زیاد در زمان جوانه زنی و هر سه روز آبیاری بعد از جوانه‌زنی نیاز دارد. انگشت خود را در خاک فرو کنید، اگر خاک رطوبت بالایی داشت نیازی به آبیاری نیست؛ ولی اگر رطوبت کمی احساس کردید آبیاری را انجام دهید.

روش تکثیر گیاه شوید:

اگر کشت در گلدان و داخل خانه انجام گیرد در هر زمانی میتوان آن را کشت نمود، اما اگر کشت گیاه را در باغ یا باغچه انجام میدهید بهتر است که قبل از آخرین سرمای بهاری کشت را شروع نمایید.

بستر کشت را با خاک مناسب که در بالا به آن اشاره شد مخلوط کنید و سطح خاک را صاف نمایید. اگر کشت را در باغ یا باغچه انجام میدهید، می‌توانید بذرها را در ردیفهایی با فاصله ۴۵ – ۶۵ سانتیمتر از هم بکارید و یک لایه نازک خاک روی بذرها بپاشید.

روش دیگر که هم در باغ و باغچه و نیز در گلدان میتوانید انجام دهید این است که بذرها را روی سطح کشت پخش کرده و یک لایه نازک خاک روی آن بپاشید. مقدار کمی سطح خاک را مرطوب کنید در حدی که رطوبت به بذرها برسد و بذرها به خاک بچسبند و جابجا نشوند.

گلدانی که گیاه را در آن کشت کرده‌اید را به محیطی آفتابگیر انتقال دهید تا نور دریافت کرده و رشد بهتری انجام دهد. گیاه بعد از ۱۰ – ۱۴ روز از خاک خارج می‌شود.

برای رشد بهتر گیاه بعد از حدود ۲ هفته مقداری از حجم گیاه کم کنید و برخی از بوته‌ها را از خاک خارج نمایید تا فاصله بوته‌ها از هم بیشتر شود.

در کشت ردیفی نیز طوری حجم بوته‌ها را کم کنید که فاصله از هم ۳۰ – ۴۵ سانت شود.

نکات پرورشی گیاه شوید:

میتوانید اجازه دهید تعداد از بوته‌ها مرحله رشد خود را کامل کرده و بذر تولید نمایند تا همیشه بذر برای کشت مجدد این گیاه داشته باشید. بذرها اگر در جایی مناسب نگهداری شوند ۲ – ۳ سال قدرت رویش خود را حفظ می‌کنند.

بعد از اینکه تعداد برگهای گیاه از ۵ برگ بیشتر شود آماده برداشت میباشد. برای اینکه از گیاه چند چین داشته باشید گیاه را از حدود ۲ سانت بالاتر از خاک، با قیچی برداشت کنید تا ساقه باقی مانده مجددا رشد نماید.

بر روی دکمه زیر کلیک کنید تا با خواص این گیاه ارزشمند آشنا شوید.

خواص گیاه شوید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید