اقطی

Sambucus nigra
اقطی / Elder / Sambucus nigra

نام: اقطی

نام انگلیسی: Elder

نام علمی: Sambucus nigra

نام رایج: آقطی صغیر، خمان صغیر، شون، شوند، غلیون، پلخون

گیاه اقطی از قدیم الایام به عنوان یک گیاه درمان کننده و پیشگیری کننده از انواع بیماریها مطرح بود. جالینوس حکیم این گیاه را در گروه “گرم و خشک” طبقه بندی کرده بود و از این گیاه در موارد سرماخوردگی و آبریزش بینی تجویز می نمود. در قرن ۱۸ میلادی از آبِ گل اقطی برای سفید کردن پوست و برداشتن کک و مکها استفاده می شد. 

قسمت های مورد استفاده گیاه اقطی:

  • گل های اقطی: از آنجا که گل ها دارای خاصیت ضد آبریزش بینی و عرق ریزش را افزایش میدهد از آن برای سرماخوردگی های همراه با تب و آنفولانزا استفاده میشود. همچنین در افراد دچار حساسیت فصلی، استفاده از این گیاه میتواند بسیار کمک کننده باشد. از گل ها، کرمی ساخته شده که بر روی پوست مالیده میشود و برای سرمازدگی مناسب می باشد.
  • میوه اقطی: سرشار از ویتامین آ و ث می باشد. مصرف آن در سرماخوردگی بسیار مفید می باشد.
  • پوست ساقه اقطی: با توجه به ویژگی گرم بودن آن، در قدیم برای تقویت کبد، درمان یبوست و بیماری های آرتروز استفاده می شد. اما امروزه به ندرت از ساقه گیاه استفاده می شود.
  • ریشه خشک شده: ریشه، حاوی مقدار جزیی اسانس فرار و ترکیبات معرق، مدر و قی آور است. مقادیر زیاد ریشه و میوه آن سرگیجه و تهوع ایجاد می کند. این گیاه سمی است.
اثرات گیاه اقطی بر بدن:

خلط آور، ضد آبریزش بینی و چشم، تقویت کننده گردش خون بدن، افزایش دهنده تعریق بدن، ادرار آور، ضد التهاب پوستی، مسهل.

طریقه مصرف: دم کرده (یک قاشق چایخوری از ریشه کاملا خرد شده گیاه را به مدت ۵ دقیقه در نیم لیتر آب بجوشانید و بگذارید بماند) آقطی به عنوان پیشاب آور برای درمان خیز عمومی و روماتسم مصرف میشود. استفاده از این گیاه باید با احتیاط همراه باشد.

ویژگی مزاج: دارای طبیعتی تلخ، خشک، خنک و کمی شیرین است.

هشدار
از مصرف پوست ساقه گیاه در دوران بارداری خودداری نمایید زیرا یک مسهل قوی است.

Sambucus nigra Sambucus nigra Sambucus nigra Sambucus nigra

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید