شنبلیله

Fnugreek
شنبلیله / Fnugreek / Graecum - Trigonella foenum

نام: شنبلیله

نام انگلیسی: Fnugreek

نام علمی: Graecum – Trigonella foenum

گیاه شنبلیله یکی از قدیمیترین گیاهان دارویی است که بقراط حکیم به آن احترام خاصی داشته است. در مصر باستان از این گیاه برای راحت شدن زایمان و افزایش ترشح شیر مادران استفاده میشد. امروزه نیز هنوز در مصر، خانمها برای تسکین دردهای قاعدگی از آن استفاده میکنند. در چین از این گیاه برای درمان شکم درد استفاده میشود. در تحقیقات اخیر دانشمندان نشان داده شده است که شنبلیله دارای خواص پایین آوردن قند خون میباشد.

قسمتهای مورد استفاده شنبلیله:

تخم: بطور سنتی از آن برای افزایش شهوت استفاده میشد . امروزه در چین برای درمان ناتوانی جنسی مردان از آن استفاده میشود. تخم گیاه برای دردهای قاعدگی خانمها و مشکلات قاعدگی آنها نیز موثر میباشد. بیماران دچار دیابت (مرض قند) نیز میتوانند از تخم شنبلیله استفاده کنند. در کشورهای خاورمیانه و بالکان، از قسمتهای برگ و ساقه برای درمان دردهای شکمی استفاده میشود. همچنین برای کاهش دردهای زایمانی در هنگام زایمان بکار میرود.

اثرات گیاه شنبلیله بر بدن:

ضد التهاب، تقویت کننده دستگاه گوارش، افزایش دهنده شیر مادران، تحریک کننده رحم، پایین آورنده قند خون، شهوت زا، پایین آورنده کلسترول خون، ضد اسپاسم.

شنبلیله چون دارای مواد فسفره، آهن، ازته و یاستازهای مختلف میباشد تقویت کننده لوزالمعده نیز میباشد و بنابراین دستگاه هاضمه را بکار انداخته و لاغریهای مفرط را از بین میبرد. این گیاه شفادهنده بیماریهای روحی و جسمی است و حتی اثرات مفیدی در اشخاص مبتلا به مرض قند و سل ریوی و استخوانی دارد. در قدیم شنبلیله برای مداوای بیماری قند بکار میرفته است. دانه شنبلیله با این همهذخواص مفید دارای بوی ناپسند است بنابراین برای استفاده از آن، دانه پودر شده آن را با مواد معطر باید مخلوط نمود که بوی بد آن را تا اندازه ای برطرف کنند.

طریقه مصرف:

برای تهیه پماد شنبلیله ۳ تا ۴ قاشق سوپخوری پودر دانه شنبلیله را با سرکه مخلوط کرده و برای رفع التهابهای سطحی پوست بدن مصرف کنید. برای تقویت عمومی بدن بهتر است که دانه شنبلیله و گیاه آن را قبل از غذا مصرف کرد.

ویژگی (مزاج): دارای طبیعت تلخ، تند و خیلی گرمی میباشد.

هشدار:

از آنجاییکه تخم این گیاه دارای اثرات تحریک کنندگی رحم میباشد، از مصرف آن در دوران بارداری خودداری نمایید. اما از برگ و ساقه آن میتوان در هنگام زایمان استفاده نمود.

بیماران دیابتی که از انسولین استفاده میکنند باید قبل از مصرف این گیاه با پزشک خود مشورت نمایند.

 FnugreekFnugreekFnugreek

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید