آموزش نحوه کاشت شاهی در خانه

شاهی سماگرین

شاهی گیاهی است که بیشتر به عنوان سبزی مصرف میشود. مصرف این گیاه به دلیل خواص بسیار زیاد و داشتن ویتامینها و مواد معدنی برای بدن بسیار توصیه میشود.

کاشت این گیاه در منزل و درون گلدان و یا در باغ و باغچه خانه میتواند بسیار لذتبخش بوده و اطمینان داشته باشید که سبزی شما دارای سلامت و بدور از آلودگی و سموم مضر برای بدن شما میباشد. در زیر با این گیاه مفید آشنا شده و روشهای کاشت آن بیان میگردد:

نام فارسی: شاهی

نام علمی: Lepidium sativum

خانواده: Crucifereae

نام انگلیسی: Garden cress

منشاء: مصر و تبت

مکان کشت: محلی با نور نسبی و غیر مستقیم

خاک مناسب: ترکیبی از کوکوپیت و پرلیت ورمی کمپوست

زمان مناسب کاشت شاهی: فصل بهار یا پاییز

آبیاری: به رطوبت زیاد نیاز دارد.

روش تکثیر گیاه شاهی:

ابتدا برای سرعت‌دهی در جوانه‌زنی این گیاه، بذرها را یک روز قبل (حدود ۱۲ ساعت) در آب و یا درون یک دستمال مرطوب قرار داده تا متورم شود.

برای کاشت شاهی در گلدان، ابتدا یک گلدان مناسب انتخاب نمایید. بهتر است ارتفاع گلدان زیاد نباشد. گلدانی با عمق و ارتفاع ۱۵ – ۲۰ سانتیمتر برای کاشت این گیاه مناسب است.

کف گلدان را چند سوراخ ایجاد کرده و چند عدد سنگ کوچک و یا پوکه معدنی در کف آن قرار دهید تا آب اضافه به راحتی از گلدان خارج شود.

خاک مناسب از ترکیب کوکوپیت و پرلیت تهیه کرده و آن را درون گلدان بریزید طوری که از لبه گلدان ۳ – ۵ سانت خالی بماند. بستر را صاف کنید و بذرها را روی خاک با کمی فاصله قرار دهید تا رشد گیاه بهتر صورت گیرد.

به اندازه کمتر از نیم سانت از مخلوط خاکی که درست کردیم روی بذرها بپاشید و مقدار کمی آب روی سطح اسپری نمایید تا بذر به خاک بچسبد و جابجا نگردد.

برای حفظ بهتر رطوبت می‌توانید بذر روی گلدان را با یک پلاستیک بپوشانید. بعد از ۱ الی ۲ روز بذرها شروع به جوانه‌زنی میکنند.

گلدان را به مدت ۵ روز در محیطی گرم و بعد از ۵ روز به فضایی با نور کافی و مناسب مانند کنار پنجره انتقال دهید تا گیاه در معرض نور قرار گیرد و رشد بهتری داشته باشد.

کاشت شاهی در باغ و باغچه: کاشت این گیاه معمولا در فصل بهار یا پاییز صورت میگیرد. جهت کاشت این گیاه در باغ یا باغچه نیز بهتر ابتدا یک منطقه مناسب برای کاشت انتخاب کنید. محیطی با کمی سایه برای رشد سریعتر این گیاه بسیار مناسب است.

خاک را با بیل کاملا صاف و نرم کنید و مخلوط پرلیت، کوکوپیت و ورمی کمپوست و یا خاک باغچه را به زمین اضافه کرده و زمین را کاملا با بیل یکدست کرده و صاف کنید.

دقت نمایید خاک کاملا نرم باشد و زهکشی خوبی هم داشته باشد. بذرها را روی خاک با فاصله ریخته و کمی خاک روی بذرها بپاشید و خاک را به آرامی آبیاری نمایید تا بذرها جابجا نشوند.

نکات پرورشی گیاه شاهی:

شاهی گیاهی یکساله است و میتوانید در فصل کاشت چندین بار آن را برداشت کرد.

این گیاه بسیار رشد سریعی داشته و بعد از ۳ تا ۶ هفته میتوانید آن را برداشت نمایید. زمانی که ارتفاع گیاه کمی بیش از ۱۰ سانت شد آماده برداشت می‌باشند. از ۲ سانتیمتر بالای سطح خاک، گیاه را با قیچی برش دهید. سبزی دوباره برگ خواهد داد.

آبیاری بیش از حد و زهکشی نامناسب میتواند برگها را زرد نماید. برای اینکه متوجه شوید گیاه به آب احتیاج دارد مقداری از خاک سطحی را کنار بزنید، اگر خاک رطوبت داشت و انگشت شما مرطوب گشت نیاز به آب ندارد، در غیر اینصورت گیاه را باید آبیاری نمود.

البته توجه نمایید خاک خشک نشود زیرا این گیاه به آب زیادی جهت رشد خود نیاز دارد.

دوره رشد این گیاه ۳۰ – ۴۰ روز میباشد.

بر روی دکمه زیر کلیک نمایید تا با خواص گیاه شاهی بیشتر آشنا شوید.

خواص گیاه شاهی

شاهی سماگرینشاهی سماگرینشاهی سماگرین

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید