سرو کوهی

Juniper

نام: سرو کوهی

نام انگلیسی: Juniper

نام علمی: Juniperus communis

نامهای رایج: ارس

گیاه سرو کوهی را در معابد می سوزاندند تا دود آن باعث پاک شدن معبد شود. در مصر باستان نیز از سرو کوهی در موارد پزشکی استفاده میشده است. در اروپای مرکزی از روغنی که از میوه سرو کوهی بدست می آمد برای درمان حصبه، وبا، اسهال خونی، کرمهای روده ای، و سایر بیماری هایی که در فقرا بیشتر می باشد استفاده می شد.

قسمتهای مورد استفاده گیاه سرو کوهی:

میوه: میوه رسیده آن در عفونت های ادراری، آرتروز و نقرس مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در کاهش مشکلات گوارشی کمک کننده می باشد و نیز مصرف آن در هنگام زایمان باعث انقباضات رحمی می گردد.

روغن: برای تسکین دردهای آرتروز و دردهای عضلانی بکار می رود. همچنین در بیماری هایی مثل اگزما و پسوریازیس مصرف می شود.

اثرات گیاه سرو کوهی بر بدن:

ضد عفونی کننده ادرار، ادرار آور، ضد نفخ، تقویت کننده دستگاه گوارش، محرک رحم، ضد رماتیسم.

حبه های له شده، شاخه ها یا قطعات خرد شده چوب آن به صورت محلول (نباید آن را جوشاند) ادرار آور است و در ناراحتیهای کلیه و مثانه و خیز عمومی (dropsy) و درمان رماتیسم مصرف میشود. همچنین در افزایش اشتها موثر است. مالش آن به همراه روغن بر روی پوست سبب تحریک موضعی میشود. دانه های آن از چوب یا جوانه آن فعالتر است.

طریقه مصرف:

حبه های آن را میجوند (روزی ۳ – ۶ عدد). عرق سرو کوهی (۱۰ – ۲۰ قطره روی یک حبه قند یا در آب) و عصاره حبه های آن اثر یکسانی دارد. تیزان آن همچنین به شکل لوسیون و کمپرس برای زخمهایی که دیر التیام می یابد مصرف میشود. از عرق این گیاه به صورت لینیمان برای درمان رماتیسم استفاده میشود.

ویژگی (مزاج): دارای طبیعت داغ، خشک، کمی تلخ و شیرین و تندی می باشد.

هشدار:

از مصرف آن در دوران بارداری خودداری نمایید چون باعث تحریک رحم می شود. اما در هنگام زایمان می توان از آن استفاده نمود.

از آنجاییکه مصرف طولانی مدت آن می تواند باعث تحریک کلیه ها شود، هیچگاه بیش از شش هفته بدون وقفه از گیاه سرو کوهی استفاده نکنید.

 JuniperJuniperJuniperJuniper

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید