اکلیل الملک

King’s clover

نام: اکلیل الملک

نام انگلیسی: King’s clover

نام علمی: Melilotus officinalis

نامهای رایج: ناخنک، شاه افسر 

از گلهای اکلیل الملک در طب گیاهی استفاده میشود که دارای خواص ضد اسپاسم، ضد انعقاد خون و ادرار آور می باشد. دارای عطر کومارین بوده و طعم تلخی دارد.

قسمتهای مورد استفاده:

کلیه قسمتهای گیاه خشک شده یا گلهای خشک آن.

طریقه مصرف: یک قاشق غذاخوری آن را در نیم لیتر آب دم کنید، برای رفع التهاب مخاطهای دستگاه تنفس مصرف میشود. در استعمال خارج بر روی محلهای ملتهب و زخمهای چرکی مالیده میشود. از دم کرده آن میتوان برای جلوگیری از ایجاد لخته خون استفاده کرد ولی فرآورده های تجاری آن موثر است. مقادیر زیاد آن به عنوان یک ماده معطر کننده در صنایع داروسازی و در توتون مصرف میشود.

اثرات گیاه اکلیک الملک بر بدن: عصاره این گیاه برای درمان علایم نارسایی عروق سیاهرگی، لنفی و ناراحتیهای عروقی مانند واریکوزیس، خارش ماهیچه های ساق پا و حالات بواسیر حاد بکار میرود. فرآورده های این گیاه برای استعمال موضعی و مصرف داخلی جهت درمان اختلالات خواب و ناراحتیهای معدی روده ای نیز استفاده میشود.

همچنین در ترکیبات مرهم ها و ضمادهای نرم کننده برای زخمهای متورم و آماس کرده و ورمهای مفصلی و غده ای (ضد تورم) بکار میرود. خلط آور و ادرار آور است.

خواص دیگری به این گیاه نسبت داده اند از جمله: گلهای آن مرهم سینه است، جمع کننده و ضد عفونی کننده است، به همین علت بوی ادرار را از بین میبرد و مجاری ادراری را ضد عفونی میکند، ضد تشنج است. درمان اسهال خونی است و برای ورم روده ها مفید است.

ویژگی (مزاج): تلخ

هشدار:

  • مصرف بیش از حد آن خطر ایجاد خونریزی، سردرد، سرگیجه، و تهوع را همراه دارد.
  • افرادی که از داروی وارفارین و یا سایر داروهای رقیق کننده خون استفاده میکنند نباید از این گیاه استفاده نمایند.

King’s cloverKing’s cloverKing’s cloverKing’s clover

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید