خواص گیاه دارویی نیلوفر آبی لوتوس

Lotus
نیلوفر آبی / Lotus / Nelumbo nucifera

نام: نیلوفر آبی

نام انگلیسی: Lotus

نام علمی: Nelumbo nucifera

نامهای رایج: لاله مردابی سفید که به عربی آن را حشیشه المسک گویند.

گیاه نیلوفر آبی مقدس ترین گیاه در کشور هندوستان میباشد و سمبل رشد آگاهی روحی در افراد است. این گیاه در کشورهای شرقی همان جایگاهی را دارد که گل سرخ در کشورهای غربی دارد یعنی نشانه عشق و علاقه میباشد.در طب چینی تقریبا از تمام قسمتهای نیلوفر آبی برای درمان انواع بیماریها استفاده میشود. در چین از ریشه نیلوفر آبی برای متوقف کردن خونریزیها استفاده میشود در حالیکه در هندوستان از آن بعنوان یک داروی تقویتی استفاده میگردد.

قسمتهای مورد استفاده گیاه نیلوفر آبی:

طبق گل: در چین برای جلوگیری از خونریزی در زخمهای معده و خونریزیهای شدید قاعدگی استفاده میشود.

دانه: در چین بعنوان تقویت کننده طحال و معده استفاده میشود.

اثرات گیاه نیلوفر آبی بر بدن:

چون ریزوم و تمام اعضای گیاه دارای تانن زیاد، اسید تانیک و یک ماده رزینی است از این جهت مصرف مقدار معینی از آن، اثر قابض و نیرو دهنده ظاهر میکند، با قرار دادن ریشه آن بر روی پوست بدن، ایجاد التهاب و قرمزی میشود. گلهای آن به طور ضعیف اثر مخدر، نرم کننده و رفع تحریکات جلدی دارد. مصرف ۰/۲ گرم عصاره آبی، توام با مقدار کمی عصاره روان آن، در ناراحتیهای عصبی که همراه با تحریکات قوای جنسی و بیخوابی باشد، به طور محسوس اثر مفید نشان میدهد. مصرف فرآورده های ریزوم و گل، در کاهش و رفع اشتهای جنسی زنانی که این احساس در آنها شدت دارد و همچنین درمان نعوظهای طولانی که غالبا با درد همراه است موثر واقع میشود.

طریقه مصرف گیاه نیلوفر آبی:

دم کرده نیلوفر آبی: ۳۰ تا ۵۰ در هزار گل نیلوفر آبی به مقدار ۲ تا ۳ فنجان در روز.

تنتور: به مقدار ۲۰ تا ۲۵ قطره در روز مخلوط در شربت ساده. عصاره آبی به مقدار ۰/۲ تا ۰/۳ گرم در روز به صورت حب های ۰/۰۵ گرمی. عصاره روان به مقدار ۱ تا ۲ گرم در روز، مخلوط در یک پوسیون. نیلوفر دارای خاصیت خنک کننده و قابض است و به خصوص در حالت تب در اطفال و سل سینه آن را مخلوط با پر سیاوش، عناب، گل بنفشه، گل گاو زبان، و شکر بکار میبرند (گل و برگ و ساقه های گیاه در این مورد استفاده میشود).

LotusLotusLotusLotus seed

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید