بارهنگ

Plantain

نام: بارهنگ

نام انگلیسی: Plantain

نام علمی: Plantago spp

گیاه بارهنگ به عنوان یک التیام بخش قوی مورد استفاده قرار می گیرد. چندین نوع مختلف آن وجود دارد و نوع معمولی برای توقف خونریزیهای داخلی و خارجی بدن کاربرد دارد. همچنین از این گیاه برای تسکین سرفه استفاده می شود.

قسمتهای مورد استفاده گیاه بارهنگ:

برگ ها: برای کاهش عفونتهای مجاری ادراری و نیز برای درمان سرفه های خشک بکار می رود. بعنوان مرهم از آن برای گذاشتن بر روی زخمها استفاده می شود. همچنین در درمان حساسیت فصلی برای قطع آبریزش بینی از آن استفاده می گردد.

دانه ها: از آن بعنوان ملین استفاده می شود. همچنین بعنوان مرهم بر روی زخم ها و عفونت های پوستی بکار می رود.

اثرات بارهنگ بر بدن:

ضد اسپاسم (گرفتگی عضلات)، خلط آور، ضد آبریزش بینی، ملین، التیام بخش زخم های پوستی، قابض، تب بر، تونیک، نرم کننده، تصفیه کننده خون، ضد اسهال، محرک، معرق، مدر، ضد رماتیسم و ضد اسهال خونی، ضد التهاب کلیه و مثانه و ضد باکتری است.

طریقه مصرف:
 1. برای درمان برونشیت، کم خونی، معالجه آسم، سوختگی، درمان دردهای معده، دردهای گلو، معالجه بند آمدن ادرار وتحریکات چشم مورد استفاده دارد.
 2. برگهای تازه خرد شده آن برای زخمهایی که دیر التیام می یابند و مالیدن برگهای تازه له شده بر روی زخمهای گزیدگی حشرات موثر است.
 3. میتوان کوبیده برگ‌را با وازلین روی زخمهای چرکدار مالید تا به سرعت بهبود یابند.
 4. جوشانده ریشه بارهنگ نیز برای قطع اسهال توصیه شده است.
 5. همچنین لعاب تخم آن نرم کننده سینه، تب بر، معرق، مدر و ضد رماتیسم است.
 6. در آلمان بچه ها به آبنبات بارهنگ خیلی علاقه دارند و وقتی دچار گلو درد شدند این شیرینی را به آنها میدهند تا بمکند و گلویشان نرم شود. در حقیقت آبنبات بارهنگ چیزی جز عسل نیست منتهی عسلی است که زنبورهای عسل روی گلهای بارهنگ نشسته و از آن تغذیه و عسل تهیه کرده اند.
 7. بارهنگ برای پرندگان هم مصرف میشود و دانه های ریز بارهنگ از غذاهای ناب و مفید پرندگان قفس است.
 8. جوشانده ۵۰ تا ۱۰۰ گرم ریشع یا برگ بارهنگ در یک لیتر آب و مصرف ۳ فنجان در روز.
 9. مقداری برگ تازه این گیاه را به مدت ۵ دقیقه در شیر بجوشانید و سپس مایع حاصل را پس از صاف کردن و سرد شدنذبر روی پوست صورت اثر دهید و به ملایمت بمالید، با این عمل نه تنها پوست صورت نرم و شاداب میشود بلکه ناراحتی های ناشی از تاثیر گرما و اشعه خورشید بر روی پوست نیز از بین میرود.
 10. دو قاشق غذاخوری از برگهای بارهنگ را در یک لیتر آب سرد ریخته و آن را روی آتش یا حرارت بگذارید تا بجوش آید و ۳ دقیقه بجوشد، مصرف آن برای درمان برونشیت موثر است.
 11. یک تا سه قاشق دانه های گیاه را بمدت ۲ ساعت در نصف لیوان آب بخیسانید تا متورم شود، سپس آن را یکجا بخورید مسهل ملایمی است.
 12. ده گرم برگ بارهنگ را در ۱۵۰ گرم آبجوش بریزید و پس از یک ربع ساعت آن را صاف کنید و پارچه استرلیزه شده ای را در آن فرو کنید و روی چشمها بگذارید، درمان تحریک و ناراحتی های چشم است و هرگاه چشم شما قرمز شد یا ورم داشت، آن را با جوشانده برگ بارهنگ بشویید.
 13. نوشیدن جوشانده و شربت این گیاه هر روز ۳ فنجان برای درمان درد معده مفید ذکر شده، همچنین برای سوزش معده و ترش کردن معده مفید ذکر شده.
 14. نوشیدن ۳ تا ۵ فنجان از شربت شیرین کرده بارهنگ در هر روز، برای درمان کم خونی مفید ذکر شده.

مزاج: دارای طبیعت کمی شیرین، شور، تلخ، خنک و خشک می باشد.

 PlantainPlantainPlantainPlantain

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید