آموزش نحوه کاشت کدو حلوایی یا کدو تنبل در خانه

کدو حلوایی سماگرین

نام فارسی: کدو حلوایی یا کدو تنبل

نام علمی:Cucurbita moschata

نام انگلیسی: Pumpkin

مکان کشت: محیطی آفتابگیر و نور مستقیم زیاد و هوای گرم و همچنین زهکشی مناسب برای رشد این گیاه بسیار مناسب می‌باشد. دمای کشت بهتر است بالای ۱۳ درجه، و در حدود ۲۰ درجه باشد. این گیاه مخصوص مناطق گرم است و در مناطق سرد رشد خوبی ندارد.

زمان مناسب کاشت: اوایل بهار.

خاک مناسب: خاک سبک و نرم به زهکشی مناسب نیاز دارد. خاک برگ و خاک باغچه و ورمی‌کمپوست برای کاشت این گیاه بسیار مناسب میباشد.

آبیاری: خاک باید دائما مرطوب باشد. در زمان آبیاری مراقب باشید برگها خیس نشوند زیرا احتمال ایجاد بیماری در گیاه بیشتر میشود.

روش پرورش و کاشت کدو حلوایی:

گیاه کدو حلوایی را هم در گلدان و هم در باغ و باغچه می‌کارند.

کاشت کدو حلوایی در باغچه: باید بستر کشت را آماده کنید. مقداری ورمی‌کمپوست و خاک باغچه را با خاک مخلوط کنید و سطح خاک را صاف نمایید. بذرها را در عمق ۲ تا ۵ سانت از سطح خاک و با فاصله ۴۵ – ۷۵ سانت از هم بکارید. سطح خاک را مرطوب نمایید و دقت کنید خاک همیشه مرطوب باشد.

در زمان کاشت بذرها را دو تا دو تا درون خاک قرار دهید و بعد از چهار برگی شدن بوته یکی از بوته‌های ضعیفتر را از نقطه سطح خاک قطع کنید.

کاشت کدو حلوایی در گلدان: برای کاشت این گیاه در گلدان، ابتدا یک گلدان بزرگ انتخاب کرده و کف آن چند سنگ متوسط برای زهکشی و خروج آب اضافه از گلدان قرار دهید. گلدان را با ورمی کمپوست و خاک باغچه پر نمایید.

دانه‌های کدو حلوایی را در عمق ۲ – ۵ سانتیمتری خاک کرده و ۲ یا ۳ بذر درون خاک قرار دهید تا احتمال جوانه‌زنی بذر افزایش یابد.

پس از جوانه‌زنی فقط یک بوته را در گلدان نگهداری نمایید تا رشد بهتری داشته باشد و محصول با کیفیت‌تری تولید نماید.

به یاد داشته باشید که فضای مورد نیاز برای رشد این گیاه باید زیاد باشد و کشت آن در زمین و فضای باز بهتر انجام می‌شود.

نکات پرورشی گیاه کدو حلوایی:

دوره رشد این گیاه حدود ۱۰۰ روز است.

گیاه برای گلدهی و تولید محصول به گرده افشانی نیاز دارد. اطمینان پیدا کنید گرده افشانی در گیاه انجام گیرد.

بعد از ظاهر شدن اولیه گلها و شکوفه‌ها بر روی گیاه می‌توانید به این گیاه کودهایی برای رشد بیشتر آن دهید. هنگامی که کدو حلوایی کمی رشد کرد میتوانید زیر میوه آن فوم یا تخته قرار دهید تا روی زمین قرار نگیرد و نگندد. همچنین میتوانید برای گیاه یک داربست به عنوان قیم درست کرد تا از افتادن بوته روی زمین جلوگیری شود.

این گیاه حدودا ۲ ماه بعد از کاشت قابل برداشت میباشد. برای اطمینان از اینکه آماده برداشت است روی پوست گیاه را ناخن خراش بکشید. گیاه آماده برداشت پوست سفتی دارد و با ناخن نمیتوان روی آن خراش ایجاد کرد.

نشانه دیگر رسیدن محصول این است که بوته و شاخه آرام آرام شروع به خشک شدن میکند.

کدو را از ساقه نزدیک میوه با چاقو و یا قیچی تیز جدا کنید.

یک هفته قبل از برداشت محصول آبیاری به گیاه را قطع کنید.

روی لینک زیر کلیک نمایید تا با خواص کدو حلوایی یا کدو تنبل بیشتر آشنا شوید.

خواص کدو تبل یا کدو حلوایی

کاشت کدو حلوایی سماگرینکاشت کدو حلوایی سماگرین

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید