آویشن

Thyme
آویشن / Thymus spp

نام: آویشن

نام انگلیسی: Thyme

نام علمی: Thymus spp

نامهای رایج: آویشن باغی

در رم باستان گیاه آویشن را میسوزاندند و معتقد بودند که دود آن باعث دور شدن عقربها میشود. گیاه آویشن را به عنوان ضد سم برای درمان نیش زدگی مار استفاده می کردند. همچنین از آن برای در درمان انواع سردردها استفاده میشده است.

قسمتهای مورد استفاده گیاه آویشن:

  • قسمتهای هوایی (قسمتهای خارج از خاک): به عنوان یک خلط آور ضد عفونی کننده استفاده میشود. در درمان انواع مشکلات و نیز اسهال کاربرد دارد. همچنین در پیشگیری از مشکلات و درمان قاعدگی موثر میباشد.
  • روغن آویشن: فوق العاده ضد میکروب و سیستم ایمنی بدن را تقویت میکند. همچنین برای مشکلات گوارشی کاربرد دارد.
اثرات گیاه آویشن بر بدن:

خلط آور، ضد عفونی کننده، ضد اسپاسم (گرفتگی عضلات)، قابض، ضد باکتری، ضد قارچ، ادرار آور، ضد سرفه، ترمیم کننده زخم ها، هاضم غذا، جوشانده این گیاه در درمان پیچش روده و اسهال و امراض جهاز هاضمه مفید است.

آویشن تصفیه کننده خوبی بوده، خلط آور و برای معالجه سرفه مورد استفاده قرار میگیرد. از تنتور و عصاره های الکلی پیکر رویشی این گیاه برای معالجه سرفه، گلودرد، برونشیت و آسم استفاده فراوان میشود.

طریقه مصرف:
  • دم کرده ۵ تا ۱۰ گرم گیاه در یک لیتر آبجوش یا ۲ تا ۳ گرم آن بر حسب هر فنجان (در مواردی که منظور استفاده از آن بعنوان محلول باشد میتوان نعناع و بادرنجبویه نیز جهت رفع تخمیرات معده و روده و یا مواد دیگر، بدان اضافه نمود).
  • گرد قسمتهای خشک شده گیاه به مقدار ۴ تا ۸ گرم مخلوط در عسل یا در یک محلول.
  • دم کرده یا جوشانده ۳۰ گرم سرشاخه گیاه در یک لیتر آب به منظور تهیه لوسیون جهت استعمال خارج.
  • جوشانده سرشاخه گلدار گیاه با پوست بلوط و لاواند، برای استفاده به حالت گرم جهت شستشو و رفع ترشحات زنانگی (ترشحات مهبلی).
  • مقدار ۵ تا ۱۰ گرم را در یک لیتر آبجوش دم کرده و با کمی عسل به بیماران مبتلا به تنگی نفس و کلیه و مثانه و درد مفاصل و سیاتیک و خونریزیهای رحم و ترشحات غیر طبیعی زنان بدهید در دفع بیماری آنها موثر واقع خواهد شد. آویشن ضد تشنج و ضد سرع و ضد نفخ هم است و برای تقویت بینایی و معده مفید است.

ویژگی (مزاج): دارای طبیعت تند، کمی تلخ، گرم و خشک میباشد.

هشدار:

از مصرف روغن فرار آویشن به صورت خوراکی باید خودداری نمود و فقط به صورت استعمال خارجی کاربرد دارد و علایم مسمومیت با این گیاه و با روغن فرار آن تهوع، استفراغ، درد معده، سرگیجه و در نهایت تشنج، اغما و کلاپس قلبی تنفسی میباشد.

 Thymus  Thymus Thymus

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید