شاه پسند

Vervain
شاه پسند / Vervain / Verbena officinalis

نام: شاه پسند

نام انگلیسی: Vervain

نام علمی: Verbena officinalis

گیاه شاه پسند طبی از گیاهان مقدس در روم باستان میباشد که برای از بین بردن آلودگی خانه ها و معابد از آن استفاده میکردند از این گیاه بطور سنتی برای آب آورندگی بدن استفاده میشده است. در تحقیقات اخیر دانشمندان مشخص شده که این گیاه دارای گلیکوزیدهای محافظ قلب میباشد . در نتیجه استفاده از آن برای درمان آب آوردگی را تا حدودی تایید میکند.

قسمتهای مورد استفاده شاه پسند طبی:

قسمتهای هوایی (قسمتهای خارج از خاک): یک تقویت کننده موثر اعصاب، محرک کبد، ضد عفونی کننده ادرار، پایین آورنده تب و افزایش دهنده شیر مادران میباشد. در هنگام زایمان میتوان از آن برای تحریک انقباضات رحم استفاده نمود. استفاده موضعی آن بر روی زخمها و بیماریهای لثه مفید میباشد.

اثرات گیاه شاه پسند طبی بر بدن:

آرامبخش، افزایش دهنده شیر مادران، افزایش دهنده تعرق بدن، تقویت کننده اعصاب، ضد اسپاسم، تقویت کننده کبد، ملین، محرک رحم و محرک صفرا، قابض، تقویت کننده قلب، تصفیه کننده خون، عرق آور، رفع کرم معده، خلط آور، برطرف کننده سرماخوردگی، درمان کننده کمبود ویتامین C، درمان ناراحتی پوستی، رفع زردی، رفع خونریزی لثه، دفع کننده سنگ کلیه و مثانه.

برای ورم مخاط دهان و گلو، جوشانده آن را غرغره کنید.

کمپرس آن را روی ضرب دیدگی بگذارید.

زخم و بریدگیها را با ضماد آن درمان کنید.

برای رفع خستگی پس از کار روزانه از حمام شاه پسند استفاده کنید؛ بدین منظور مقدار ۲۰۰ گرم برگهای گیاه را در دو لیتر آب ریخته و حرارت دهید تا بجوش آید.سپس آن را از روی چراغ برداشته و بگذارید مدت ۱۵ دقیقه دم بکشد. بعد آن را صاف کرده و در وان حمام بریزید و برای مدت ۲۰ دقیقه در آن دراز بکشید تا خستگی عضلات برطرف شود.

برای از بین بردن آب آوردگی بدن مفید است و بدین منظور باید آن را با ملاس چغندر خورد.

طریقه مصرف:

دم کرده: یک قاشق چایخوری برگهای خشک شده این گیاه را در یک فنجان آبجوش ریخته و برای مدت ۱۰ دقیقه دم کنید سپس صاف کرده و به مقدار یک فنجان سه بار در روز بنوشید.

جوشانده: مقدار ۴۰ – ۵۰ گرم‌برگهای خشک شده این گیاه را در یک لیتر آبجوش ریخته و بگذارید بمدت ۵ دقیقه به آرامی بجوشد سپس آن را صاف کنید.

اسانس: قویتر از تنتور آن میباشد و از مغازهذو برخی از داروخانه ها میتوان خریداری کرد. مقدار مصرف آن یک تا دو قطره در یک لیوان آب میباشد.

ویژگی (مزاج): دارای طبیعت تلخ، خنک، خشک و تندی میباشد.

 هشدار:

خوردن زیاد این گیاه ضربان قلب را کم میکند و باعث تحریک روده ها و رحم میشود. بنابراین کسانیکه ناراحتی قلبی دارند و یا خانمهای حاملهذباید در خوردن آن احتیاط کنند.

VervainVervainVervain

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید