آموزش نحوه کاشت هندوانه در خانه

کاشت هندوانه سماگرین

یکی از سرگرمی‌های لذتبخشی که می‌توانید در خانه داشته باشید، کاشت سبزیجات و صیفی در خانه است. تولید و مصرف محصولی که حاصل دست خود فرد است برای هر کسی می‌تواند لذتبخش باشد.

یکی از مواردی که می‌توانید برای کاشت انتخاب نمایید هندوانه است. هندوانه دارای دو رنگ قرمز و زرد است و همچنین دارای طعمی بسیار لذیذ بوده و خواص بیشماری نیز دارد. ادامه مطلب را بخوانید تا با نحوه کاشت و پرورش هندوانه بهتر آشنا شوید.

نام فارسی: هندوانه

نام علمی: Citrullus Lanatus

نام انگلیسی: Watermelon

مکان کشت: محلی نورگیر با نور زیاد و گرم

زمان مناسب کاشت هندوانه: اواسط فروردین تا اواخر اردیبهشت

خاک مناسب: لومی شنی و سبک. هفته‌ای یکبار کود مایع و همینطور ماهی یکبار کود پودری استفاده شود.

آبیاری: باید به صورت روزانه داده شود زیرا بیشتر وزن این میوه آب است. بعد از اینکه شکوفه‌ها بر روی گیاه ظاهر شدند آبیاری در گیاه را کمتر کنید و تقریبا هر سه روز یکبار گیاه را آبیاری نمایید.

روش تکثیر گیاه هندوانه:

اولین قدم برای کاشت هندوانه انتخاب بذری مناسب با قدرت جوانه‌زنی بالا است. اگر قصد کاشت هندوانه در باغچه را دارید دست شما بازتر است و از هر جنس و واریته‌ای می‌توانید انتخاب نمایید اما اگر می‌خواهید کاشت را در گلدان انجام دهید بهتر است از انواع کوچک‌تر استفاده نمایید.

محل کاشت و یا گلدانی که می‌خواهید بذر را در آن کشت کنید با خاک باغچه و ورمی‌کمپوست پر و غنی کنید تا خاک نرم‌تر شده و رشد گیاه در آن محل سریعتر و بهتر صورت گیرد. قبل از پر کردن گلدان از خاک، کف گلدان چند سنگ کوچک بریزید تا زهکشی انجام شده و آب اضافه گلدان به خوبی از آن خارج شود.

خاک را صاف کرده و بذر را در خاک قرار دهید. عمق کاشت هندوانه باید ۳ برابر اندازه بذر باشد و بهتر است ۱۲ تا ۲۴ ساعت قبل از کاشت بذرها را در آب خیس کنید تا جوانه‌زنی سریعتر انجام شود. سطح خاک را آبیاری کرده تا بذر به خاک بچسبد و بهتر رشد نماید.

می‌توانید چند تخم هندوانه را با هم کشت کرده و بعد از جوانه‌زنی چند تا از آنهایی که ضعیفتر هستند را خارج کرده تا فقط یک بوته باقی بماند. بعد از جوانه‌زنی روی گلدان را می‌توانید با یک پلاستیک بپوشانید تا رطوبت از دست نرفته و بذرها بهتر جوانه بزنند.

بهتر است در ابتدای رشد گلدانی کوچک انتخاب نمایید. بعد از آنکه گیاه ۲ – ۳ برگی شد گیاه را به گلدانی بزرگ منتقل کنید. آبیاری باید به صورت روزانه صورت گیرد. دمای مناسب برای جوانه‌زنی ۲۱ درجه و برای نگهداری این میوه ۲۶ درجه می‌باشد.

اگر هندوانه را در باغچه می‌کارید بهتر است آن را به صورت جوی و پشته بکارید. فاصله پشته‌ها از هم ۷۰ – ۱۲۰ سانت و فاصله بوته‌ها را ۵۰ – ۸۰ سانتیمتر در نظر بگیرید. در هر گودالی که برای کاشت بذر ایجاد می‌کنید ۲ تا ۳ عدد بذر قرار دهید و بعد از ۴ تا ۶ برگی شدن بوته، آن بوته‌هایی که قوی‌تر هستند را نگه داشته و بقیه را قطع نمایید.

این گیاه به حدود ۱/۲ تا ۱/۸ متر فضا برای رشد نیاز دارد. این میوه به گلدانی بزرگ با زهکشی مناسب برای رشد خود نیاز دارد.

بعد از جوانه‎‌زنی هر سه روز یکبار آبیاری را انجام دهید. البته دقت کنید که خاک خشک نشود. برای اینکار انگشت خود را در خاک کرده اگر مرطوب شد نیازی به آبیاری نیست ولی اگر خشک بود خاک را آبیاری نمایید.

نکات پرورشی گیاه هندوانه:

اگر فضای کمی در خانه دارید حتما باید از یک داربست و یا یک میله که در گلدان فرو می‌کنید استفاده نمایید تا بوته به خوبی رشد کرده و از نور بهتر استفاده نماید.

از تخم هندوانه‌هایی که مصرف می‌کنید برای کاشت هندوانه استفاده نکنید زیرا این نوع هندوانه‌ها پیوندی بوده و محصول خوبی را تولید نمی‌کند.

یک هفته قبل از برداشت محصول خود آبیاری به بوته را کمتر کنید تا شیرینی هندوانه افزایش یابد، البته به شرطی که بوته پژمرده نشود و بعد از برداشت اول آبیاری را به حالت اولیه بازگردانده تا برای برداشت دوم نیز میوه خوبی تولید شود.

هندوانه بعد از ۴ ماه از زمان کاشت آماده برداشت است. برای اینکه بدانید هندوانه رسیده است به آن ضربه بزنید، اگر صدایی گرفته داشت و وزن هندوانه بیشتر از اندازه آن به نظر رسید، و بخش زیرین آن زرد کمرنگ شد و ساقه نزدیک به هندوانه در حال خشک شدن بود، آماده برداشت است.

اگر کشت شما در باغچه است، بعد از برداشت نهایی بهتر است تا ۲ سال هندوانه را در محل قبلی کشت نکنید زیرا آفات و حشرات بیشتری در آن محل تحریک می‌شوند.

برای مطالعه خواص و اثرات این میوه بر روی بدن، روی دکمه زیر کلیک نمایید.

خواص میوه هندوانه

 

کاشت هندوانه سماگرینکاشت هندوانه سماگرین

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید